Wpółczesne monety 2 zł

Wpis

sobota, 31 marca 2012

Fenomen monet dwuzlotowych

Na pytanie od jakich monet należy rozpocząć przygodę z numizmatyką niemal wszyscy bardzo zgodnie odpowiadają  : "od monet 2 zł". Jednak odpowiedź ta jest dość nieprecyzyjna. Postaram się ułatwić trochę rozpoczęcie przygody z tym ciekawym hobby.

Po pierwsze należy pamiętać, iż każdego roku wychodzi do biegu około dwudziestu nowych monet okolicznościowych.  Co więcej wszystkie można wymienić w oddziale banku NBP. Znajdują się one e wszystkich większych miastach. Pełną listę można znaleźć na stronie internetowej.

Na samym początku warto wymieć sobie po kilka sztuk monet. Gdy już będziemy bardziej doświadczeni możemy wymieniać cale woreczki mennicze co wiąże się z kosztem 100 zł. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku poszukiwanych serii monet. DO niedawna do takich należały zwierzęta świata. Niestety od 2012 już nie zobaczymy kolejnym monet okazjonalnych z tej serii.

Najważniejsze w kolekcjonowaniu są rozsądek i nauka. Aby wiedzieć co kupować należy na bieżąco śledzić rynek numizmatyczny. Można to robić za pomocą różnych aukcji (głównie allegro) jak również wszelkiego rodzaju giełd staroci.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
monetydwuzlotowe
Czas publikacji:
sobota, 31 marca 2012 18:17

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kasia_numi napisał(a) komentarz datowany na 2012/04/22 12:54:58:

    A kto powiedział że te monety są fenomenalne. Przecież chodzi tylko i wyłącznie to że są TANIE!! Gdyby nie to nikt by ich pewnie nie zbierał. Z punktu widzenia kolekcjonerskiego i inwestycyjnego lepiej zbierać monety złote lub srebrne ze wskazaniem na te drugie.

  • marianmeduza napisał(a) komentarz datowany na 2018/10/17 14:47:51:

    Fenomen monet dwuzłotowych jest taki, że przede wszystkim jest ich bardzo dużo i co jakiś czas pojawiają się emisje kolejnych monet kolekcjonerskich. Należy przyznać, że polska numizmatyka www.skarbnicanarodowa.net.pl/polska-numizmatyka ma się naprawdę dobrze jeśli chodzi o bogactwo różnych starych monet. Moim zdaniem żaden inny kraj nie może się pochwalić takimi zasobami numizmatycznymi jakie ma Polska.

Dodaj komentarz